Семейно време »
Останете вкъщи! Или как да се справим с предизвикателствата в новата ситуация.
Останете вкъщи! Или как да се справим с предизвикателствата в новата ситуация.
Наложените мерки за превенция, свързани с разпространението на COVID-19 промениха начина на живот на всички. Поставени в условията на социална изолация, родителите трябва да се справят с нелеката задача да организират живота на семейството по нов начин.Много от нас работят дистанционно от домовете си, а децата учат в къщи, детските ясли и градини не работят. Липсата на контакт с приятели и близки, както и ограничената възможност за излизане и дейности на открито могат да създадат чувство на тревожност и депресия при децата.
Предлагаме няколко съвета, които могат да бъдат полезни в новото ни ежедневие, а най-вече за изграждане на правила, които ще намалят стреса и ще накарат децата да се почувстват по-сигурни и спокойни:
1. Нов дневен режим.
Децата имат нужда от ясни правила. Като изградим програма на ежедневните им дейности, ние всъщност създаваме у тях усещане за ред, а това им носи спокойствие. Първото нещо, което можем да направим е да съставим нов график на техните дейности: кога да закусват, учат, кога е време за игра и забавление, кога могат да гледат телевизия или говорят по телефона с приятели.
2. Офиса вкъщи. Родителите, които работят дистанционно от вкъщи изпитват големи затруднения да . организират работният си процес, който трябва да се съчетае с другите задължения към децата, партньора и дома. Начертайте свой собствен работен график, като определите времеви участък, в който да си осигурите тишина и възможност за концентарция. Потърсете помощ от вашия партньор, който в тези моменти би могъл да се занимава с децата. Изградете заедно работният си график. Като показвате сплотеност и разбирателство, помагате на децата да се чувстват спокойни и обгрижени.
3. Нови начини на контакт с близките до семейството.
В живота на децата, освен родителите присъстват и други, важни за техният свят близки хора: баба и дядо, близки роднини. За децата са много важни и техните приятели. При възможност осигурете моменти, за видеоразговори. Това ще намали чувство за социална изолация и повдигне настроението на всички в семейството.
4. Разговаряйте с децата за проблема. Важно е спокойно да обясним ситуацията на децата си, да разясним защо се налагат промени в техния начин на живот, за хигиенните навици, които трябва да спазват още по-стриктно. Обяснете, че задължението да мият често ръцете си и носенето на предпазни средства навън допринася не само за тяхното здраве, но и за здравето на околните хора. Като изграждаме у децата си чувство за съпричастност и грижа за другите, им показваме, че те могат да бъдат значими и полезни със своите действия за доброто на всички.
5. Нови приятни занимания. Бъдете проактивни, като организирате приятни и забавни занимания, в които да участват децата. Организирайте готварско състезание по двойки, или забавни игри след вечеря, направете мини домашен театър или музикална караоки вечер. Това ще помогне за преодоляване на напрежението и ще повдигне духа на цялото семейство.
ОСТАВАМЕ ВКЪЩИ - НЕКА ПОКАЖЕМ, ЧЕ ОСТАВАМЕ ЗАЕДНО!